JAK DBAĆ O TRAWNIK NATURALNY?

wertykulacja-trawnika

Aby nasz naturalny trawnik był piękny i budził prawdziwy zachwyt przez cały okres wegetacyjny, musimy odpowiednio dbać o niego cały rok.

TRAWNIK WIOSNĄ

Wiosna to najbardziej pracowita pora w pielęgnacji trawników, gdyż wymaga wielu zabiegów, które przygotują naszą murawę do dalszego rozwoju. Nadejście wiosny budzi ogród do życia, również trawa próbuje przebić się przez zalegającą po zimie warstwę obumarłych źdźbeł, pędów oraz zbutwiałych liści – czyli tak zwany filc. Darń jest wówczas bardzo zbita, często omszona, a trawnik w niczym nie przypomina pięknego dywanu.

USUWANIE WARSTWY FILCU

Wiosenna pielęgnacja trawnika powinna się rozpocząć właśnie od usunięcia tej warstwy, która blokuje dostęp tlenu i składników mineralnych. Można to zrobić poprzez staranne grabienie – zwłaszcza w przypadku młodego trawnika. Najlepiej wybrać delikatne grabie, tzw. wachlarzowe, które pozwolą uniknąć uszkodzeń nowo wschodzących źdźbeł traw.

WERTYKULACJA TRAWNIKA

Inną metodą jest wertykulacja trawnika, czyli zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni na głębokość 2–3 cm za pomocą specjalnych grabi lub mechanicznego wertykulatora. Po przeprowadzeniu wertykulacji obumarłe części roślin, mech, nadmiar filcu oraz chwasty zostaną usunięte, a trawa będzie miała zapewniony lepszy dostęp wody, światła i tlenu. Po tym zabiegu trawnik szybko się zregeneruje i przyspieszy swój wzrost.

WYRÓWNYWANIE KRAWĘDZI TRAWNIKA

Po przeprowadzeniu wertykulacji warto zwrócić uwagę, czy będzie konieczne wyrównanie krawędzi trawnika. Wyrównywanie krawędzi powoduje, że trawnik zyskuje zwartą strukturę, a równe krawędzie, np. na styku ze ścieżkami, nadają mu pięknego kształtu. Brzeg trawnika można wyrównać nożycami ręcznymi lub elektrycznymi, dokładnie obcinając nadmierną ilość trawy. Łopata i nóż przydadzą się natomiast, by dociąć brzegi trawnika do równej linii.

AERACJA TRAWNIKA

Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić, to tzw. aeracja trawnika, czyli napowietrzenie gleby pod trawnikiem. Zabieg ten polega na nakłuwaniu murawy na głębokość około 3 cm (przy trawnikach ozdobnych) lub na co najmniej 8 cm (w przypadku trawników użytkowych) – aeracja wgłębna. Dzięki powstałym otworom powietrze dociera do głębszych warstw i korzeni traw. Aerację najlepiej wykonać pod koniec kwietnia, przed przeprowadzeniem nawożenia i intensywnego podlewania. Aerację wykonuje się tzw. aeratorem, czyli specjalnym urządzeniem przypominającym wał z nakładką kolcową, a na mniejszych powierzchniach zwykłymi widłami lub przymocowanymi do podeszwy butów nakładkami z kolcami. Aeracja jest niezbędna w przypadku niewłaściwej przepuszczalności podłoża, która charakteryzuje się m.in. niejednolitym kolorem trawnika lub powstawaniem na jego powierzchni kałuż.

WAŁOWANIE TRAWNIKA

trawnik-z-siewu

Wiosną często konieczne jest również wykonanie wałowania trawnika. Wałowanie pomoże prawidłowo związać korzenie traw z glebą, zwłaszcza po mroźnej zimie, gdy na powierzchni murawy mogą pojawić się wybrzuszenia i nierówności uniemożliwiające właściwy wzrost trawy. Do wałowania wykorzystujemy specjalny wał ogrodowy, którego waga nie powinna przekroczyć 90 kg. Przed przystąpieniem do wałowania, usuwamy kretowiska i inne większe nierówności.

RENOWACJA TRAWNIKA

Kolejnym zadaniem na wiosnę jest renowacja trawnika. Po zimie mogą pojawić się miejsca, na których trawa nie rośnie. Aby uzupełnić te ubytki w murawie, warto wymienić ziemię na odpowiednim fragmencie i dosiać nowe nasiona traw. Najlepiej wybrać mieszankę, która była użyta przy zakładaniu trawnika, ale jeśli takiej nie mamy, można zastosować dostępne w sklepach mieszanki renowacyjne, charakteryzujące się szybkim kiełkowaniem nasion.

NAWOŻENIE TRAWNIKA

Wiosną warto również zadbać o dostarczenie trawie pierwszych dawek nawozów, które poprawią jej kondycję i uodpornią na trudne warunki środowiskowe i zachwaszczenie. Pamiętajmy o właściwym nawożeniu trawnika, gdyż jest to niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. W sklepach ogrodniczych dostępna jest szeroka gama nawozów do trawników, zawierających wszystkie niezbędne pierwiastki. Szczególnie warto polecić tzw. nawozy wiosenne, które zawierają dużo azotu, niezbędnego dla intensywnie rosnących traw. Nawóz należy rozsiewać w bezwietrzne dni, a zaraz po rozrzuceniu podlać trawnik – w przeciwnym wypadku nawóz mógłby doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub wypalenia źdźbeł.

KOSZENIE TRAWNIKA

wertykulacja-trawnika

Aby przywitać sezon pięknym, wypielęgnowanym trawnikiem, należy pamiętać, że już w kwietniu warto rozpocząć regularne koszenie trawnika. Zabieg ten warto wykonywać co tydzień, ponieważ systematyczne strzyżenie bardzo korzystnie wpływa na wzrost i gęstość trawnika. Koszenie powinno odbywać się w dni bezdeszczowe, gdyż ważne jest, aby murawa była sucha. Koszenie mokrej trawy może uszkodzić sprzęt i zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych trawy. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość koszenia, która jest uzależniona od rodzaju trawnika. Przy pierwszych korzeniach źdźbła nie powinny być skracane poniżej 2-3 cm.

Zobacz również

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Trawnik